شرکت دراک شیراز

تسهیل امور، محور اصلی رونق تولید

وزیر صنعت، معدن و تجارت در هفدهمین جشنواره تولید ملی_افتخار ملی گفت: در ابتدا تشکر ویژه ای از خانه صنعت، معدن و تجارت بابت برگزاری این مراسم دارم و با توجه به شرایط ویژه کشور این مراسم می تواند جلوه خاصی داشته باشد

  • تسهیل امور، محور اصلی رونق تولید

شرایط حاضر و جنگ اقتصادی که به کشورمان تحمیل شده است و همچنین شرایط خاص تحریم‌ها، تولیدکنندگان به تعبیر مقام معظم رهبری کار جهادی انجام می‌دهند.

و در بخش تولید کشور با توانمندی‌های ویژه خود شرایط را پایدار نگه داشته و بر خلاف تصور دشمن در تعطیلی واحد ها، نه تنها این اتفاق رخ نداده و تولید کشور متوقف نشده بلکه در بسیاری از موارد شاهد رشد و تبلور ظرفیت های جدید صنعتی و تولیدی در کشور هستیم.

اصلی ترین روش مقابله با تحریم ها اعتماد به فعالان بخش خصوصی است چراکه ما در عمل و با توان تولید کنندگان به عنوان رزمندگان این جنگ پیروز می شویم.

و برای تسهیل امور در همه زمینه‌ها و جوانب نگاه نخست ما به وظایف و شرح خدمات وزارت صمت و خانواده صمت است.

تفویض اختیارات، بخشی از تسهیل امور

بخشی از تسهیل امور، تفویض اختیارات است و بنده در اولین روزهای قبول مسئولیتم در این وزارتخانه اولویت را در این امر قرار داده و به عنوان نمونه اختیار ثبت سفارش را به استانها تفویض کردم.

مواردی که قابل تفویض به استان‌ها، خانه‌های صنعت، معدن و تجارت، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی هستند باید مشروط به قبول مسئولیت این تشکل‌ها به طور کامل به آنها واگذار شود.

معتقدم که مردم نباید برای پیگیری امور و دریافت خدمات به هر عنوانی به وزارت صمت و یا سازمان های تابعه آن مراجعه کنند و در این راستا توجه به ابزار ها و ظرفیت های توسعه ای دولت الکترونیک یک ضرورت است.

برای تحقق اهداف تعریف شده در خصوص تفویض اختیارات باید یک تغییر نگرش اساسی هم در مجموعه دستگاه‌های دولتی و هم در بخش خصوصی ایجاد شود.

وزیر صمت با اشاره به اهمیت تفویض اختیارات، تسهیل امور و توجه به مسائل و مشکلات فعالان بخش خصوصی در حوزه تولید گفت: این موارد از جمله راه های عملی برای مقابله با تحریم‌هاست.

رحمانی از ضرورت توجه به تولید داخل، کار مضاعف، تخصیص بهینه منابع و همچنین حضور میدانی در استان ها برای بررسی مسائل و مشکلات واحدهای صنعتی به عنوان عوامل موثر در رفع موانع پیش روی صنعتگران و از شرایط اطمینان بخش در راستای حصول موفقیت در این حوزه یاد کرد.

درآمدهای مالیاتی کشور امروز بیش از ۶۲ درصد وابسته به بخش تولید و صنعت است؛ فارغ از ضرورت برخورد جدی با هرگونه فرار مالیاتی در سایر بخش ها، انتظار تسهیل در امورات بخش تولید کشور کاملا به حق است.

رحمانی در خصوص لازم الاجرا بودن قانون تسهیل و رفع موانع تولید گفت: این قانون کاملاً نافذ و اجرایی است و حتی مورد تاکید رئیس جمهور محترم نیز می‌باشد و در چارچوب ساختار آن تعریف مشخصی برای حل مشکلات بخش تولید و تاثیرگذاری در امور این حوزه وجود دارد که حتما باید از سوی همه دستگاه‌های مرتبط مورد توجه قرار گیرد.

تسهیل امور، محور اصلی رونق تولید

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری در خصوص تمرکز همه دستگاه‌ها روی موضوع رونق تولید افزود: تسهیل امور، محور اصلی و به عبارتی ستون فقرات رونق تولید است و سایر اجزا باید با این بخش هماهنگ شوند.

رحمانی گفت: مسلما با رشد تولید سایر بخش‌ها اعم از بازار، صادرات، درآمدهای ارزی کشور، افزایش خدمات و به تبع آن شرایط افزایش عرضه که زمینه‌ساز کاهش تورم در کشور است، فراهم می‌شود.

توجه به تولید ملی، راهکار اصلی کشور در مقابله با تحریم ها

وی اضافه کرد: ما پیگیری‌های لازم را برای حمایت از تولید داخلی در چارچوب برنامه هایی همچون ساخت داخل، روند تخصیص منابع بانکی لازم، توسعه فناوری و...، انجام می‌دهیم و نباید فراموش کرد که یکی از راهکارهای عملیاتی و مهم در جلوگیری از تبعات تحریم ها توجه جدی به تولید ملی است.

رحمانی با اشاره به برنامه ساخت داخل به عنوان یکی از ابزارهای تعیین کننده در رونق تولید کشور گفت: با همت صنعتگران و به برکت توجه ویژه رهبر معظم انقلاب، رشد چشمگیری در این حوزه به وقوع پیوسته و بعضاً کارهای ماندگاری در ساخت داخل رخ داده است که باید در تاریخ صنعت کشور ثبت و ضبط شود.

با توجهی که به این رویکرد شده است، نه تنها در تامین قطعات و تجهیزات در داخل کشور مشکلات به حد کافی مرتفع شده اند بلکه در برخی اقلام، زمینه خودکفایی و قطع وابستگی کامل فرآهم آمده است.به اقدامات انجام شده در خصوص خودکفایی در بخش های مختلف صنعتی کشور از جمله تولید الکترود گرافیکی در صنعت فولاد کشور گفت: هفته گذشته با وزارت نفت تفاهم‌نامه‌ای به ارزش یک میلیارد دلار امضا کردیم که زمینه تولید مواد اولیه الکترود گرافیتی یعنی کک سوزنی و کک اسفنجی را در داخل کشور ایجاد می کند.

 

Top
طراحی سایت و سئو توسط بهار آرام